Tel: 08-640 23 00
Email: info@vitvaruspecialisten.com

Om oss

Sveriges största och bredaste köks- & vitvarusortiment

En historia om entreprenörskap

Vitvaruspecialisten Nordin & Ölwing AB är en fristående vitvaruhandlare etablerad redan 1961. När grundarna Leif Nordin, Peter Ölwing och Erland Ölwing startade verksamheten handlade det dock inte om försäljning av vitvaror. På den tiden var affärsidén att köpa in krockskadade bilar, som sedan reparerades och såldes vidare.

Efter hand växte rörelsen och blev ett riktigt allt-i-allo-företag, med försäljning av ett stort antal olika produkter. Halvt på skämt, halvt på allvar, ställer vi oss ibland frågan om det var någon produkt som grundarna inte sålde. Trion hade helt enkelt den sanna entreprenörsandan i blodet!

VI SOM JOBBAR HÄR

Christian Ölwing

Christian Ölwing

Ledning
Telefon 08-640 23 00
christian@vitvaruspecialisten.com
Robert Boquist

Robert Boquist

LEDNING
Telefon 08-640 23 00
robert@vitvaruspecialisten.com
Agneta Johansson

Agneta Johansson

Administration
Telefon 08-442 15 14
agneta@vitvaruspecialisten.com
Magnus Eriksson

Magnus Eriksson

Försäljning Vitvaror "Bygg"
Telefon 08-442 15 26
magnusvitvaruspecialisten.com
Johan Anderberg

Johan Anderberg

Försäljning Vitvaror "Bygg":
Telefon 08-442 15 23
johan@vitvaruspecialisten.com
Alexander Mijailovic

Alexander Mijailovic

Försäljning Vitvaror "Konsument"
Telefon 08-442 15 16
alexander@vitvaruspecialisten.com
Birgitta Zabrodsky

Birgitta Zabrodsky

Försäljning Vitvaror "Konsument"
Telefon 08-442 15 28
birgitta@vitvaruspecialisten.com
Jens Wellén

Jens Wellén

Försäljning vitvaror "konsument"
Telefon 08-442 15 21
jens@vitvaruspecialisten.com
Annika Nylander

Annika Nylander

Försäljning vitvaror "konsument"
Telefon 
annika@vitvaruspecialisten.com
Michael Sandberg

Michael Sandberg

Försäljning Kök
Telefon 08-442 15 15
michael@vitvaruspecialisten.com
Conny Gudmundsson

Conny Gudmundsson

Försäljning Kök
Telefon 08-442 15 20
conny@vitvaruspecialisten.com
Mikael Hellgren

Mikael Hellgren

Lager/Logistik
Telefon 
Christoffer "Smirre" Lindblom

Christoffer "Smirre" Lindblom

Lager och verkstad
Telefon 08-442 15 09
info@vitvaruspecialisten.com